Czyli jak oszczędzać pieniądze i czas

Teacher's Day (35)

hacks=tips and tricks

 

 

 

Choć sama uwielbiam kupować pomoce dydaktyczne i wszelakie gadżety, które mogą mi się przydać do pracy, np. artykuły papiernicze i poświęcam dużo czasu na szukanie nowych pomysłów, przygotowywanie lekcji i własnych materiałów, to mam jednocześnie kilka obserwacji/przemyśleń odnośnie oszczędzania belferskiego czasu i funduszy. Tu i teraz się nimi podzielę:

1. Nie wykupuj dostępu do materiałów online, nie płać za materiały do druku, skoro w sieci można znaleźć wiele fajnych darmowych rzeczy (free printables).
2. Nie kupuj kolejnych gotowych kart obrazkowych, zrób własne!
3. Nie korzystaj z płatnych programów graficznych czy edukacyjnych skoro można znaleźć i korzystać z darmowych, które w większości przypadków okażą się wystarczające.
4. Przygotowuj lekcje i materiały uniwersalne i wielokrotnego użytku- oszczędność pieniędzy i czasu!
5. Laminuj, aby zapewnić swoim obrazkom/kartom/materiałom długie życie.
6. Nie inwestuj dużo czasu/pieniędzy w materiały bardzo zindywidualizowane.
7. Zrób porządki na komputerze, dobrze opisuj i kataloguj pliki tak, aby nie szukać czegoś ważnego zbyt długo lub żeby nie tworzyć czegoś od nowa, skoro masz to gdzieś na komputerze.
8. Szanuj swój budżet i sprzęt domowy i nie drukuj wszystkiego na swojej drukarce jeśli w pracy masz dostęp do drukarki i ksera.
9. Nie kupuj nagród/dyplomów/ upominków dla uczniów za prywatne pieniądze. Są inne opcje: pieniądze ze zbiórki makulatury, pieniądze od Rady Rodziców etc.
10. Jeśli pracujesz z dziećmi i chcesz wprowadzić system motywacyjny, wybierz pieczątki zamiast naklejek, bo pieczątki są wielokrotnego użytku.
11. Zamiast kserówek poćwicz dane zagadnienie za pomocą programu online.
12. Jeśli robisz dekorację do sali/ wystawę prac konkursowych etc. zwróć się do uczniów o pomoc. Powiedz otwarcie czego oczekujesz, jak mogą pomóc, co mogą przynieść, nagródź pomocników.
13. Wiele fantastycznych pomocy naukowych/dekoracji/rekwizytów można znaleźć w second handach za przyjemnie symboliczne sumy.
14. Można też od czasu do czasu szukać nauczycielskich okazji na olx/allegro/alliexpress.
15. Wyznaję zasadę, że pomysłami i materiałami powinno się dzielić z innymi więc wchodźcie we współpracę z anglistami z pracy i wymieniajcie się materiałami/ książkami/ grami, aby urozmaicać swoje lekcje.
16. Jeśli nie jesteś początkującym nauczycielem, masz imponującą kolekcję pomocy dydaktycznych, dekoracji, książek, rekwizytów itp., powiedz sobie czasem DOŚĆ. Może ten kolejny gadżet/ kolejna gra/kolejna pacynka to nie must-have?

More hacks? A teraz kilka inspiracji, niekoniecznie na temat;-)

a. Jamie Oliver and his kitchen hacks

b. Gordon Ramsay and his 10 incredibly useful cooking tips

c. 7 Expert cleaning tips you need to be using

d. 10 ways to sabotage your classroom management

e. 27 things to do with students who are not paying attention

f. 3 ways to sound more British

g. 5 ways to improve your English every day

Jedna myśl na temat “Czyli jak oszczędzać pieniądze i czas

  1. Ale ja naprawdę lubię mieć dużo gadżetów…. 😉 Ciągle sobie tłumaczę, że moja córka też na tym skorzysta i kupuję… Ale przestaję się mieścić! W końcu pójdę po rozum do głowy i skorzystam z Twoich porad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *