Teacher burnout? No way!

bookmarks-19

Dziś kilka wskazówek/ pomysłów co zrobić, gdy dopadną cię wątpliwości czy aby na pewno jesteś na właściwej ścieżce kariery, czy naprawdę warto dalej uczyć, czy nie rzucić tego wszystkiego. Czarne myśli mogą dopaść każdego, ale jak je odgonić?

 1. Zmień coś! Przykładowo, uczysz maluchy i masz dość, pomyśl o korepetycjach dla starszych uczniów albo zorganizuj konwersacje one-to-one z jakimś dorosłym. Żeby poczuć się lepiej i pewniej zmień coś w swoim wyglądzie. W końcu jak cię widzą (uczniowie/ich rodzice/koleżanki/szef), tak cię piszą. Wyhoduj piękne paznokcie, zmień okulary lub fryzurę albo zainwestuj w super ciuch do pracy.
 2. Stwórz coś swojego! Na jednym ze szkoleń w mojej szkole, prowadzący szkolenie historyk powiedział, że najlepszym sposobem, aby uniknąć wypalenia, jest napisanie własnego podręcznika. Good luck! Ja uważam, że wystarczy tworzyć własne materiały, napisać swój program, innowację (o tym więcej w innym poście) czy założyć bloga 🙂
 3. Postaw na rozwój! Ale nie rób tysiąca studiów podyplomowych, kursów kwalifikacyjnych, nie bierz udziału w każdym szkoleniu, które oferuje wydawnictwo czy twoja szkoła. Cenniejsze bywa „porównywanie notatek” z kolegami z pracy więc rozmawiaj, śledź nauczycielskie blogi, bywaj samoukiem, a szkolenia wybieraj mądrze.
 4. Rozwijaj się w innych dziedzinach! Trzeba mieć jakieś hobby/odskocznię więc gotuj, podróżuj, biegaj albo napisz książkę jak ta anglistka.CUPCAKE (1) Untitled design (10)
 5. Inwestuj w nowe materiały i sprzęt! Będzie ci łatwiej. Kup laminator, nowy pen drive, grę planszową- to działa.
 6. Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi! Brzmi banalnie, ale ten zawód może wchłonąć i wessać człowieka całkowicie. Nie obejrzysz się, a będziesz uczyć/szkolić się/przygotowywać od rana do wieczora i w weekendy. Efekt: kiedyś padniesz na mordkę i już nie wstaniesz…CUPCAKE

A teraz odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Co ostatnio zmieniłaś/eś?
 • Co ostatnio stworzyłaś/eś?
 • Czy jesteś zadowolona/y z ostatniego szkolenia, w którym brałaś/eś udział?
 • Czy nie zaniedbujesz swojego hobby?
 • Co ci potrzebne w tym roku szkolnym? Co musisz dokupić? W co zainwestować?
 • Kogo należałoby odwiedzić, do kogo zadzwonić? Z kim umówisz  się na kawę?

Trzymajcie się!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *